+371 26139284
inesetaube@inbox.lv

Smilšu spēļu terapija

Kāda sena gudrība saka, ka nepaklausīgi bērni vasarā jāved dzīvoties pie jūras, kur ir gan smiltis, gan ūdens. 

Daudzi no mums sevi atceras bērnībā, spēlējoties smilšu kastē, tikai tad neaizdomājāmies, ka smilšu spēlei ir arī dziedniecisks raksturs, jo darbošanās ar smiltīm ir cilvēka dabiska nepieciešamība, lai sevi līdzsvarotu.

Smilšu spēles vēsture: 

Smilšu spēles vēsture meklējama 20.gs. pirmajā pusē, kad H.G. Velss aprakstīja savu bērnu spēli uz grīdas ar miniatūrām rotaļlietām. Viņš novēroja, ka uztraukuma un pārdzīvojuma brīžos viņiem trūkst vārdu, lai izteiktu savus pārdzīvojumus, bet rotaļājoties, bērni daudz vieglāk varēja izspēlēt savas problēmas gan attiecībās vienam ar otru, gan attiecībās ar citiem ģimenes locekļiem. Tā radās viņa pirmā grāmata "Spēles uz grīdas". Pēc 20 gadiem bērnu psihiatre Mārgareta Lovenfelda, par pamatu ņemot Velsa pieredzi, savā klīnikā uz plauktiem novietoja figūriņas. Pirmais bērns, kurš tās ieraudzīja, aiznesa tās uz smilšu kasti un smiltīs sāka ar tām rotaļāties. Ārste to nosauca par "pasaules tehniku". Bet Junga analītiķe no Cīrihes Dora Kalfa devās mācīties pie Lovenfeldes uz Londonu, lai attīstītu smilšu , ūdens un miniatūru figūriņu izmantošanas veidu, ko nosauca par "smilšu spēli".

Smilšu spēles var palīdzēt, ja:

emocionālas vai personības problēmas,

neirozes,

attīstības aizture,

mācīšanās grūtības skolā,

pēctraumatiskie traucējumi,

autisms,

mutisms,

enurēze,

enkoprēze,

stostīšanās, tiki,

nakts bailes, murgi,

hiperaktivitāte, 

depresivitāte,

grūtības izprast sevi (pusaudžiem),

savas attiecības ar vienaudžiem, vecākiem,

traumatiski pārdzīvojumi

(šķiršanās, nāve, ilga slimība, avārija, dzīvesvietas maiņa),

ģimenes attiecību problēmas, u.c

terapija

Viena no lielākajām smilšu spēļu terapijas metodes priekšrocībām ir:

iespēja simboliskā, tēlu veidā izteikt savus iekšējos pārdzīvojumus, līdz ar to, tā ir efektīva darbā ar cilvēkiem, kuriem ir grūti savus pārdzīvojumus izteikt vārdos. Smilšu spēļu terapijā piedalās gan dvēsele, gan ķermenis. Svarīgi ir tas, ko cilvēks jūt brīdī, kad veido pasauli, vārdi tajā brīdī nav svarīgi. Smilšu bildes veidošana ir emocionāli piesātināts process, jo smiltīm piemīt spēja absorbēt negatīvo psihisko enerģiju. Smilšu spēle palīdz izpaust emocijas, kontrolēt tās, tāpēc tā ir efektīva, ja ir emocionālās sfēras traucējumi. Tāpat tā var iedarboties nomierinoši un palīdzēt atbrīvoties no iekšējās spriedzes. Darbojoties smiltīs, stabilizējas cilvēka emocionālais stāvoklis.Smiltis ir lielisks līdzeklis bērnu un pieaugušo personības attīstībā un sevis izziņā. Smilšu spēle palīdz ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem izteikt vārdos neizsakāmo. Bērniem smilšu spēle sniedz iespēju atbrīvoties no psihiskām traumām un rosina izjūtu, ka viņš kontrolē savus iekšējos impulsus. Ar smilšu bildes palīdzību cilvēkam izdodas "pieskarties" pie kaut kā ļoti svarīga un sen aizmirsta savā dvēselē. Tā ir īpaši efektīva un maiga terapija arī sievietēm grūtniecības periodā, lai pārstrādātu trauksmi un dažādas bailes. Smilšu spēles terapijas laikā cilvēks piedzīvo katrasi un attīrīšanos. Šis terapijas veids no citiem terapijas veidiem atšķiras ar to, ka pats tā process ir dziedējošs.